Lina Dasuki
Email:
Biyografi
Lina Dasuki

Suriyeli bir diş hekimi ve uzun yıllardır çocuk edebiyatı yazarı. Kanada’da yaşıyor.
 
Birçok hikayesi yayınlanan Lübnan’daki Samer dergisinde yazmaya başladı (Tuz Prensesi - Tahta At - Anneme Selamlar - Behlül’ün Maceraları). Daha sonra Al-Arabi Al-Saghir Al-Kuwaiti dergisinde yazmaya başladı ve on yıldan fazla süreyle birçok hikaye yazdı: T-Rex Sevgili Arkadaşım - Bahçıvan Hadi - Renkler Şarkı Söylediğinde - Benim Parmak Arkadaşım - Kertenkele Ümmü Süleyman ve Arkadaşları - Çizim (sayılarla... vs.) 

2014 yılında Asale Yayınları ile yayın hayatına başladı. Mazin Uzayda Uçuyor - İki Arkadaş ve Bir Salıncak - Suzan ve Hasır Şapka - Yünlü Giysiler Yapalım (Türkçeye çevrildi) ve gençler için Kahveyi Çok Seven Amcam (roman) yayımladı. Ardından Dar Art’da iki hikaye (Jumbo Bisikletim ve Başı Ağrıyan Maymun) ve Dar Al-Saqi’de bir kitabı (Memo ve Uzun Hortumu) ve Dar Cypress’da da bir kitabı (Rana Tavşan Irkı) yayınladı.

2017 yılında Kuveyt Vakfı Genel Sekreterliği tarafından çocuk edebiyatı öykü dalında Dedemin Gözlükleri çalışması ile ikinci oldu. 2022’de ise Dar Al Banan’da Güçlü Ol Babam ve Dar Asale’de ise Meraklı Kaplumbağa ve Ayı Şarkısı kitapları yayınladı.